İç Giyimde Renk Tonlarının Önemi

İç giyim ürünlerinin farklı renklerde olduğunu çoğu zaman görmüş olmalısınız. Bu renk tonlarının genel anlamda farklı olmasının temel nedeni ise kadınların beklentisidir.

İç giyim ürünlerinin farklı renklerde olduğunu çoğu zaman görmüş olmalısınız. Bu renk tonlarının genel anlamda farklı olmasının temel nedeni ise kadınların beklentisidir. Ten rengi, beyaz veya siyah gibi klasik renkler daima gördüğünüz ve en çok karşılaştığınız renklerdir. İç giyim dünyasının renklerinin tamamen bunlardan oluştuğunu düşünmek ise büyük bir yanlış anlamına gelmektedir. Bunun örneklerini iç giyim ürünlerinin tamamında ve hatta birçoğunda görebiliriz. Beyaz bir iç giyim ürününün aynı zamanda kırmızı, pembe, mavi veya mor gibi farklı renklerde olması sizi şaşırtmamalıdır. Bunların hepsi tercih edilen ve çoğu zaman klasik renklerden çok daha fazla ilgi görebilen iç giyim renkleridir.

Klasik beyaz, siyah veya ten rengi iç giyim ürünlerinin aksine tercih edilebilen kırmızı veya pembe gibi renkler kadınlar tarafından çok daha kadınsı renkler olarak tanımlanmaktadır. Bu renklerin açık tonları rahatlık ve gençlik anlamına gelmektedir. Bu tonları giyen kadınlar kendilerini büyük ölçüde genç hissederler. Rahat hissetmelerini sağlayan durum psikolojik olarak kendilerini daha cezbedici ve genç bulmalarıyla alakalıdır. Bu renklerin mat tonlarının yanında parlak ve daha farklı tonları da bulunmaktadır. Hangi tür tonlamanın seçilmesi gerektiği ise tamamen kadınlar tarafından yapılacak seçimlere ve büyük ölçüde kullanılacak alana göre değişiklik göstermektedir. Kadınlar bir iç giyim ürünü dahi olsa onu en uygun şekilde giymeyi düşünürler ve bunun için gerekli özeni gösterirler.

Kırmızı ve pembe renk tonlarının bir galibi yoktur. Her iki rengin de kendine en uygun olarak ifade edebilecek kullanım alanları bulunmaktadır. Kadınlar açısından bu kullanım alanları ürün satın alınırken belirlenir ve kullanım anında her şey netleşir. Belirli bir alanda kullanılmak üzere alınmış olan bir ürünü kadınlar çok daha farklı alanlarda kullanmaya sıcak bakmazlar. Örneğin, koyu renk bir kıyafetin altında kırmızı renk bir iç giyim ürününün yer alması gerekiyorsa kadınlar bunun bilincinde olurlar ve en iyi kullanım alanını ürünü satın alırken dahi belirlemeye özen gösterirler. Bir ürünün açık veya koyu renkte olup olmaması yine kadınların yapacağı kişisel tercihlere bağlı bir durumdur.

Yeni İnci gibi üreticiler kendi ürünlerinde klasik iç giyim renklerine daha fazla başvururlar. Bu doğal bir durumdur çünkü beyaz gibi genel renkler sürekli olarak birincil tercih konumundadırlar. Bu tür üreticilerin yaptığı değişiklikler ise genel olarak belirli model veya desenlere özgüdür. Bir üretici ürünlerinde pembe, kırmızı, mor veya mavi gibi farklı renkler kullanmak isterse mutlaka o ürünün daha farklı özellikleri, daha farklı desenleri veya motifleri bulunacaktır. Standart ürünler standart renklerde olmaya devam edecektir.

Benzer şekilde Nbb sütyen ürünlerinde ilgili yaklaşımı ortaya koymaktadır. Özel ürünler çok daha farklı renklere sahip olabilirken standart ürünler klasik renklerle sınırlı kalmaktadır.

İç giyim ürünleri açısından farklı bir örneği de gecelik ürünlerinde görmekteyiz. Bunlar son derece özel ürünler olduklarından klasik renklerden daha farklı renklere yer verilmektedir. Özellikle Pierre Cardin gecelik ürünlerinde daha koyu ve farklı renkler kullanarak kadınlara daha fazla hitap edebilmeyi başarmaktadır. Pembeo gibi iç giyim ürünü satışı yapan büyük mağazalara göz attığınız zaman bu farklılıkları daha net görebilirsiniz.

Renkler her iç giyim ürününde farklı şekillerde yer alabilir. Her iç giyim ürününün kendine özgü dokuları bulunmaktadır. Kadınlar bu ürünlerden rahatlık bekledikleri için kendilerini daha rahat hissettikleri renklere yönelmeyi daha doğru bulmaktadırlar. Bunun dışında renk seçimlerinde giyilecek diğer kıyafetlerin de büyük bir önemi bulunmaktadır. Giyilecek diğer kıyafetlerle olan uyumsuzluk kadınları rahatsız edebilmektedir. Beyaz bir gömleğin altına siyah bir iç giyim ürünü giymek gibi yapılmaması gereken hatalar bulunmaktadır. Bu nedenle kadınlar iç giyim ürünü satın alırken çok daha farklı koşulları göz önünde bulundurmaya çalışmaktadırlar.