Eskinin Yenisi Tunikler ve Tunik Modelleri

Tunik denildiğinde aklınıza bir şey gelmeyebilir. Ancak sokakta gördüğünüz kıyafetleri gözünüzün önüne getirsek hemen hatırlayabilirsiniz.

Tunik denildiğinde aklınıza bir şey gelmeyebilir. Ancak sokakta gördüğünüz kıyafetleri gözünüzün önüne getirsek hemen hatırlayabilirsiniz. Tunikler son yıllarda oldukça tercih edilen kıyafetlerden bazılarıdır. Birçok yanlış kullanımı olduğu kadar doğru kullanımı da bulunmaktadır.

Aslına bakarsanız tunikler, Roma dönemine kadar dayanan bir geçmişe sahiptirler. O dönemlerde cinsiyet fark etmeksizin giyilmektedir. Ancak bugünün modasında artık sadece bayanlar tarafından tercih edilmektedirler. Tercih edilmelerinin sebebi ise her bayan için farklılık gösterebilir.

Tesettürlü bir bayan için tunik vazgeçilmez bir parça olabilir. Tunik modelleri tesettür giyimiyle uyuştuğunda birçok farklı kıyafetle giyilebilir bir giysi olmaktadır. Elbette her şeyle giyilir diyemeyiz ancak birçok şeyle giyilebilmektedir. Yapılan yanlış ise doğru vücut ölçüsüne sahip olmamaktadır.

Aşırı kilolu olan veya aşırı kilolu olduğunu düşünen bayanlar tunik giyerek kilolarını gizlemeye çalışmaktadırlar. Bu onlar açısından doğru ancak oluşturdukları görüntü açısından pek doğru değildir. Tunik fazla kilonuz olduğunu gizlemeyi başarsa bile mutlaka karşınızdaki kişi sizin kilolu olduğunuzu fark edecektir. Zaten bu yüzden genelde aşırı kilolu bayanlar tercih eder denmektedir.

Diğer taraftan tunikler bayanların kalçalarını kapatabilecek bir kıyafetlerdir. Bu konuda hassas olan bayanlar tunik giyerek kalçalarını gizlemeyi başarabilirler. Bu tam olarak tesettür giyimi ile uyumunu açıklamaktadır. Ancak kollarının uzun olması durumunu unutmamak gerekmektedir.

Tunik modelleri arasında farklılık gösterebilecek birçok model bulunmaktadır. Özellikle tunik modelleri abiyeşeklinde olan modeller bulunmaktadır. Abiye giymek isteyen ancak tesettüre önem veren bayanlar bunu tercih etmektedirler.

Tuniklerin başlıca tercih edilme sebepleri bu şekildedir. Ancak tunikleri tek parça bir kıyafet olarak görmemek gerekir. Genellikle tunik giyen kişiler kot pantolon, tayt veya doğrudan siyah çorap giymeyi tercih etmektedirler. Tesettür giyiminde pantolon tunik ile birlikte tercih edilen ikili durumundadır. Ancak tayt veya son dönemde sıkça görülen siyah çorapla giyme modası da göze çarpmaktadır.

Tuniklerin tayt veya siyah çorapla giyilmesi tamamen doğrudur diyemez. Bunun sebebi iyi bir ikili olmalarını düşünmekten ziyade herkes giydiği için giyilen ikililerden olmalarıdır. Haliyle tuniklerin ortaya koyacağı görüntüyü bozabilecek çok fazla unsur bir araya gelmektedir. Bu durumda modaya ayak uydurmuş olmazsınız aksine modadan uzaklaşmış olursunuz.

Doğru olan yaklaşım vücut ölçülerinize uygun kıyafetler giymektir. Tesettürlü kıyafet olsun veya olmasın, vücut ölçülerinize uygun giyindiğiniz zaman daha iyi ve modaya uygun olmasa bile geçer not alacak bir görünüme sahip olabilirsiniz.